Alice?

5. června 2016 v 21:03Ahoj všichni! Míří do kin nová Alenka v Říši divů a Urban Decay pro ni má překvapení. Jaké? To se právě dozvíte...Určitě jste již všichni postřehli novou Alenku v Říši divů. Přiznám se, že tohle zpracování od Tima Burtona je moje oblíbené (a jiné neznám). A spolu s novou Alenkou přichází i paletka a rtěnky od UD.
Urban Decay mě zaujalo už před dlouhou dobou, hlavně svými Naked paletkami. Doma ale žádnou nemám, ani jsem osobně žádnou nezkoušela (co jsem to za beauty blogerku?). Odrazovala mě hlavně její cena, Která mi přijde trochu vysoká. Ale co se dá dělat, že?
Teď tu ale máme hravou paletku s nejrůznějšími barvami jako od kloboučníka :-D. Její balení je naprosto dokonalé, okamžitě mě zaujalo, a já bych jedno hrozně chtěla domů… ale zase, za paletku chtějí v přepočtu téměř 1500 Kč, což se někomu nemusí zdát tak hrozné, ale i tak je to docela dost. Rtěnky, se stejně bláznivými barvami, pak přijdou téměř na 500 Kč.
Takže je to opravdu nádhera, ale docela drahá. Navíc, řada se nedá sehnat v Česku, takže byste museli objednávat z amerického e-shopu. Což mě osobně docela mrzí, protože do toho se mi popravdě moc nechce… co já bych dala za spolupráci :-D. Tak nevím nevím, jestli zvítězí cena, nebo moje přesvědčení, že ji opravdu chci :-D.

Spolu s paletkami od UD mě dostala i písnička od Pink, která je dost… Alenkovská. Člověk si na ni prostě musí zvyknout, než se mu začne líbit. Klip je ale skvělej, a i písnička se dost dobře poslouchá, a já si ji teď zpívám pořád dokola.

Jinak, už jste viděli film? Konečně jsem na něj šla, musím říct, že bylo znát menší Burtonovo nasazení, neboť byl více akční, méně pohádkový. Asi tak bych ho popsala. Takže doufám, že mi zdělíte své názory na UD, Pink i film jako takový.


Zatím ahoj

Vaše Annie xx
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alberthak Alberthak | E-mail | Web | 5. června 2018 v 0:35 | Reagovat

The prostate gland is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections received from the rest with the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some with the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for our health and wellbeing and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations each week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to consider to ensure a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to opt for prostate examination at least per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama